Leonhardt action head

LEONHARDT ... South MVP

Led by Clarion-Limestone South Division MVP Paul Leonhardt, seven area players were part of this week’s Upper Allegheny Valley Soccer League’s All-Conference announcement.

Leonhardt, a junior foreign exchange student from Germany, helped the Lions to another trip to the playoffs and a runner-up finish in the UAVSL’s Central Division with a 6-2 record.

Joining Leonhardt on the all-star team are two of his junior teammates Beau Verdill and Austin Coull. Division champion Karns City had a division-high four players named to the team.

Both Brookville teams had two players named to the Central Division teams. For the Raiders, it was the senior duo of goalkeeper Darius Sorbin and defender Bryce Kunselman. For the Lady Raiders, it was also a set of seniors with striker Madison McAninch and midfielder Emily Kramer.

Complete All-Conference teams are listed below:

FINAL STANDINGS

Conference

Records only

BOYS

North: Port Allegany 7-1, Coudersport 5-3, Kane 5-3, St. Marys 3-5, Northern Potter 0-8.

Central: Punxsutawney 8-0, Brockway 5-2-1, Elk CC 3-3-2, Brookville 1-6-1, DuBois CC 1-7.

South: Karns City 8-0, C-L 6-2, Redbank Valley 3-5, Forest Area 2-6, Keystone 1-7.

GIRLS

North: St. Marys 6-0, Port Allegany 3-2-1, Kane 1-4-1, Ridgway 1-5.

Central: Brockway 8-0, Curwensville 5-3, Elk CC 3-4, Brookville 2-5, Punxsutawney 0-6.

South: Karns City 8-0, Redbank Valley 5-3, Forest Area 4-3-1, Clarion 1-6-1, Keystone 1-7.

ALL-CONFERENCE

BOYS

North Division

MVP: Simon Burleson, Port A.

Northern Potter: A.J. Lehman.

Coudersport: Rosalyn Page, Aristotle Smith, Jonathan Barroquiere.

Kane: Mason Feikls, Josh Greville.

Port Allegany: Howie Stuckey, Jordan Card.

St. Marys: Vincius Nunes, Giavanni Catalone.

Central Division

MVP: Vincent Gigliotti, Punxsutawney

Brockway: Noah Bash, Nolan Swanson.

Brookville: Bryce Kunselman, Darius Sorbin.

DuBois CC: Tristen Engle.

Elk CC: Regis Wortman.

Punxsutawney: Zach Reitz, Garrett Eddy, Andrew Young, Graham Lott.

South Division

MVP: Paul Leonhardt, C-L

C-L: Beau Verdill, Austin Coull

Forest: Luke Cussins, Noah Burke.

Karns City: Nate Rondinelli, Dakota King, Owen Collwell, Kaden Scherer.

Keystone: Koby Buzard.

Redbank Valley: Owen Magagnotti, Anthony Baileys.

GIRLS

Local Sports Coverage

North Division

MVP: Lauren Eckert, St. Marys

Kane: Rachael Buhl, Jadyn Rhodes, Jessica Buhl, Katlyn Young.

Port Allegany: Emma Fox.

Ridgway: Jovanna Marzella, Gabby Rohr.

St. Marys: Kaylee Muccio, Britney Shaw, Kyla Johnson.

Honorable Mention: Marci Johnson, Kane; Evin Stauffer, Port Allegany; Jade Reynolds, St. Marys.

Central Division

MVP: Chanell Britton, Brockway

Brockway: MacKenzie Overbeck, Morrigan Decker.

Brookville: Madison McAninch, Emily Kramer.

Curwensville: Chloe Davis, Emma Rebar, Maura Bunnell.

Elk CC: Olivia Sorg, Emily Wolfe.

Punxsutawney: Olivia Bish.

South Division

MVP: Abby Gatesman, Forest Area

Clarion: Jenna Miller, Lauren Troutman.

Forest Area: MacKenzie Bauer.

Karns City: McKenna Martin, Cameron Roofner, Alexis Moore.

Keystone: Anna Bish.

Redbank Valley: Brooke Eberle, Carley Shick, Megan Gourley.

Recommended for you