CLARION — The following area students graduated from Clarion University of Pennsylvania in May:

Brockport: Amanda Schatz, BSBA Accounting

Brockway: Taylor Ponchel, BSN Nursing; Andrew Wilson, BS Psychology

Brookville: Stephanie Clark, ASN Nursing, summa cum laude; Allison Fleming, ASN Nursing, summa cum laude; Cecil Grubbs, BS Communication: Integrated Journalism Concentration, magna cum laude; Lisa Kelso, BS Integrative Studies: English Concentration

Clearfield: Leah Mastrine, BS Speech Pathology and Audiology, magna cum laude; Margaret McCauliff, AS Criminal Justice; Margaret McCauliff, BA Political Science: Criminal Justice Concentration; Margaret McCauliff, BS Criminal Justice Administration; Margaret McCauliff, BS Integrative Studies: Science and Mathematics Concentration; Airel Stone, MS Special Education Pre-K-8/7-12 with Reading Concentration; Diane Thompson, BSED Middle Level Education: Mathematics Concentration, magna cum laude

Corsica: Nicholas Clark, BSBA Management; Ariel Rhoads, BSN Nursing, summa cum laude

DuBois: Ty Bittner, BSBA Human Resource Management, cum laude; Andrew Canter, BS Physics; Kimberly Hiles, ASN Nursing, magna cum laude; Sarah Page, ASN Nursing; Taylore Uplinger, BSN Nursing, cum laude

Johnsonburg: Megan Fannin, BS Communication: Public Relations/Advertising/Corporate Communication Concentration; Megan Fannin, BSBA Management; Savana Oler, BA Political Science: Criminal Justice Concentration; Morgan Secco, BS Speech Pathology and Audiology, summa cum laude.

Luthersburg: Maitland McMillen, BSED Middle Level Education: Mathematics Concentration, summa cum laude

Mahaffey: Ian Barrett, BSBA Finance

Morrisdale: Lydia Letavish, BA English, magna cum laude; Micaela McQuillen, BSN Nursing, cum laude; Rebecca Shirey, BS Integrative Studies: Global Understanding, cum laude; Rebecca Shirey, Opioid Treatment Specialist Certificate

Olanta: Caitlynn Bloom, BSN Nursing, cum laude

Punxsutawney: Dylan Bender, BS Geology; Nicholas Brothers, BA History; Dylan Brown, BSED Secondary Education, Social Studies, summa cum laude; Taylor Medsger, BSED Early Childhood/Special Education, magna cum laude; Maria Pascuzzo, BS Speech Pathology and Audiology; Jasmine Thompson, BS Speech Pathology and Audiology, summa cum laude; Jasmine Thompson, Head Injury and Concussion Management Certificate; Austin Troutman, BS Communication: Integrated Journalism Concentration; Emma White, BSBA Real Estate, magna cum laude

Reynoldsville: Alyssa Cribbs, BSN Nursing, magna cum laude; Philip Shenkle, MED Education: Technology Concentration; Tyler Waltman, BSED Secondary Education, Social Studies, cum laude; Allison Fye, MBA Business Administration

Ridgway: Allison Oknefski, BSN Nursing; Travis Papa, BAS Technology Leadership

Rimersburg: Austin Barger, BS Information Systems; Jonathon Best, BS Environmental Geoscience; Courtney Rankin, BFA Art, summa cum laude; Teresa Sedoris-Palmer, BSBA Management, summa cum laude; Shaley Shick, BS Chemistry: Biochemistry Concentration; Braxton Stewart, AS Business Administration: General Management Concentration

Rockton: Julie Hiles, ASN Nursing, cum laude

St. Marys: Lauren Atwell, BSN Nursing, cum laude; Nicholas Burdick, BSN Nursing, summa cum laude; Madison Cashmer, BSED Early Childhood/Special Education, magna cum laude; Brittany Schneider, BSBA Paralegal Studies; Pierre Nester, AA Assoc of Arts, Arts And Sciences, summa cum laude; Kali Ann Kirst, BSED Early Childhood/Special Education, magna cum laude; Raymond Dent, BSN Nursing, magna cum laude; Emily Kamats, BSN Nursing, cum laude; Jacqueline Lenze, BSBA Management

Sigel: Corey Byerly, BSBA Management

Summerville: Tara Peterson, BS Biology, cum laude; Danae Slaugenhaupt, BSN Nursing, summa cum laude

Weedville: Marlena Ehrensberger, BSN Nursing; and Madeline Rosiek, BS Integrative Studies

Wilcox: Molly Christoff, BSBA Management; DeAnna Singer, BS Speech Pathology and Audiology, summa cum laude

Recommended for you